Péče o štěňata
Pro štěně si připravíme klidné místo s pelíškem, který bude mít jen pro sebe. Je důležité, aby měl pes svoji odpočinkovou zónu, když si nebude chtít hrát. Pokud nebude štěně chované v bytě nebo domě, je podstatné, aby si odmala zvykalo na venkovní kotec nebo boudu. Před příchodem štěněte si nachystáme misky, vodítko, kartáče a další potřebné věci pro chov. Najdeme si v okolí veterináře, kterého navštívíme ihned po příchodu štěněte do rodiny (vakcinace, odčervení).
Spolu s předáním štěněte dostává nový majitel i granule, na které je štěně naučené včetně rad ohledně dávkování. Doporučujeme nechat psa po jídle 2 hodiny v klidu, aby nedošlo k torzi žaludku (přetočení - jedinou záchranou je okamžitá operace). Nedoporučujeme nechávat psovi stravu neomezeně, ale je nutné, aby měl neustále k dispozici čerstvou vodu. Různé doplňky stravy vždy konzultujte s veterinářem nebo chovatelem.
Za účelem výcviku si vyhledejte v okolí kynologickou organizaci. Je důležité, aby se pes vše zpočátku naučil správně, není potom potřeba odstraňovat chyby. Pro motivaci psa je vhodný pamlsek, balonek nebo hra. Přizpůsobte výcvik a vycházky úměrně jeho věku. Povely vždy dávejte jen jednou, psa nikdy fyzicky netrestejte.
Další vhodné rady začínajícím majitelům RTW najdete na webu RKČR